Tunus'ta Roma Günleri Festivali düzenlendi - Tourexpi, sizler için turizmde olup bitenleri takip ediyor!Uluslararası
Tunus'ta Roma Günleri Festivali düzenlendi
Tunus'un El-Mehdiye vilayetine bağlı El-Cem kentinde Roma Günleri Festivali düzenlendi.
Tunus'ta Roma Günleri Festivali düzenlendi

Tunus Kültür Bakanı Muhammed Muaz Bilheşine'nin katılımıyla El-Cem Kolezyum Amfi Tiyatrosu'nda düzenlenen festivalde, 3. yüzyıla ait Roma kıyafetlerini giyen gladyatörler gösteri yaptı.

Roma dönemindeki gladyatör dövüşlerinin temsili yapılan gösteride, Roma askerlerinin kullandıkları silahlar kullanıldı.

Festival müdürü Rıza Hafız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Roma uygarlığının mimari alanlarda ve şehrin yapısındaki etkisinin günümüze kadar devam ettiği El-Cem'de, Romalılara ait kolezyumda düzenlenen gösteri büyük ilgi topladı. Festival etkinliği kapsamında bazı olimpik sporlar da sahne aldı." dedi.

Festival boyunca El-Cem kentinde çeşitli müzik ve tiyatro gösterileriyle Roma döneminin canlandırıldığını belirten Hafız, "Roma döneminde hükümdarın şehre giriş-çıkış ritüelleri canlandırıldı. Hükümdarın halka ekmek ve para dağıtması temsili olarak canlandırıldı. Romalı gladyatörler de şehir merkezinde halka çeşitli gösteriler yaptı." diye konuştu.

El-Cem kenti, 238 yılında Roma İmparatoru Birinci Gordiano döneminde Antik Thysdrus kentinin kalıntıları üzerine kuruldu.

Tarihi kolezyum ise 1979 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alıyor. (AA)


Copyright 2020 Tourexpi.com - Alle Rechte Vorbehalten | Impressum | Über Uns
Web sitemiz tüm desktop, tablet ve mobil cihazlarda çalışmaktadır.
Tourexpi, turizm haberleri, Reisebüros, tourism news, noticias de turismo, Tourismus Nachrichten, новости туризма, travel tourism news, international tourism news, Urlaub, urlaub in der türkei, день отдыха, holidays in Turkey, Отдых в Турции, global tourism news, dünya turizm, dünya turizm haberleri, Seyahat Acentası,